Aplikacje przydatne w górach, część 1

Planowanie wyjazdu w góry, zwłaszcza zimą, o ile nie panują od dłuższego czasu stabilne warunki pogodowe, to zawsze jest proces co najmniej kilkudniowych obserwacji. Sprawdzanie prognoz, opadu śniegu, siły i kierunku wiatru, czy też tendencji zmian pogodowych jest dziś możliwe na wiele sposobów. Osobiście korzystam z kilku sprawdzonych serwisów internetowych oraz oficjalnie publikowanych przez TOPR i Horską Służbę biuletynów lawinowych. Uzupełnieniem tych informacji są również podglądy z kamer zainstalowanych w różnych miejscach Tatr.

Dziś, chciałbym przybliżyć kilka aplikacji dzięki którym opisane powyżej czynności przeprowadzić możemy z poziomu telefonu. Dodatkowo, w tym mini zestawieniu znalazły się programy związane z oceną ryzyka lawinowego w terenie oraz wezwaniem pomocy, w razie wypadku w górach.

Snow Safe

SnowSafe bazuje na oficjalnych biuletynach lawinowych publikowanych przez stosowne służby ratunkowe dla rejonów górskich Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Słowacji. Aktualizacja komunikatów lawinowych dla słowackiej części Tatr Wysokich dokonuje się w czasie rzeczywistym, tzn. ten sam komunikat widoczny na stronie internetowej, jest od razu dostępny w telefonie. To ogromna zaleta tego programu. Graficzna identyfikacja stopnia zagrożenia lawinowego, jest uzupełniona o wyczerpujący opis oraz schematyczną mapę. Miłym dodatkiem jest dobrze skalibrowany klinometr, dzięki któremu możemy szybko określić przybliżone nachylenie stoku w obrębie którego się znajdujemy. Zakładka feedback umożliwia przesłanie informacji o zaobserwowanych zjawiskach pogodowych, lawinie, warunkach lokalnych etc. w formie pliku tekstowego.

AndroidIOS

 

 

 

 

 

 

 

Mammut Safety App

Mammut Safety App działa bardzo podobnie jak Snow Safe. Trzy proste przyciski zgrupowane wokół czerwono-czarnego logo umożliwiają: zapoznanie się z aktualnym komunikatem lawinowym, wybranie numeru ratunkowego, ocenę zagrożenia lawinowego. Owszem, MSApp jest również aplikacją komercyjną dającą wgląd w ofertę firmy Mammut w zakresie bezpieczeństwa lawinowego, ale ta funkcjonalność jest zupełnie drugorzędna. Komunikaty lawinowe przeglądamy „poza” oknem aplikacji, gdyż przycisk Bulletines jest zbiorem odnośników do stron internetowych. W przypadku Polski łączymy się ze stroną GOPR-u, na której niestety brak informacji z Tatr. Program zawiera prosty moduł oceny ryzyka lawinowego i zakładkę SOS, z poziomu której możemy wybrać przedefiniowane numery ratunkowe dla Szwajcarii, Austrii, Francji, Włoch i Południowego Tyrolu, czy ogólny numer ratunkowy dla Europy, czyli 112 🙂 Uzupełnieniem są narzędzia do pomiaru nachylenia stoku, kompas i wysokościomierz (ten ostatni działa rzecz jasna w oparciu o namiar gps).

Android – IOS

 

 

 

 

 

 

 

Tatry

Tatry, to nic innego jak, prosty podgląd w telefonie widoku z kamer udostępnionych na stronie System Monitoringu Pogody TOPR.

Android

 

 

 

 

 

 

 

Avalanche Risk

Avalanche Risk, to świetna aplikacja do szacowania ryzyka lawinowego w oparciu o Teorię 3×3 oraz Metodę Redukcyjną. Pozwala w przybliżony sposób określić prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia lawinowego w nawiązaniu do lokalnych warunków, przebiegu trasy, liczby uczestników i szeregu innych zmiennych elementów, zależnych choćby od formy aktywności, która chcemy uprawiać. Elementarne podstawy obu metod są opisane dość szeroko w sieci: linklink – link. Polecam też, przed rozpoczęciem pracy z aplikacją lekturę bardzo przystępnej ulotki.

Android

 

 

Ratunek

Ratunekto aplikacja, której istota sprowadza się do przekazania najbliższej grupie ratowniczej GOPR naszej aktualnej pozycji gps. Trzykrotne użycie przycisku niebieskiego krzyża inicjuje rozmowę telefoniczną i wysyła sms-a z naszą lokalizacją.

Android

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…część druga

1 Komentarz

  1. 365dniwobiektywielg

    przydatne polecam!

    Powtórz

Leave a Reply