Galeria Osterwy, Pavlín – Kráčalík, V+

Galeria Osterwy to pionowe urwisko skalne wznoszące się na zachodnich stokach grani ciągnącej się, od wierzchołka Osterwy (1980 m n.p.m.) w kierunku południowo-zachodnim. Galerię tworzą trzy turnie: Lewa, Środkowa i Prawa wyraźnie widoczne z drogi wiodącej do schroniska Przy Popradzkim Stawie dnem Doliny Mięguszowieckiej. I właśnie dzięki bliskości i łatwości dostępu oraz doskonałej jakości skały, ściany Galerii Osterwy pokrywa dziś gęsta siatka dróg. Pełny wykaz dróg dostępny jest na niezastąpionej stronie tatry.nfo.sk.

Opisywana droga Pavlín – Kráčalík, V+ wiedzie lewym skrajem zachodniej ściany Lewej Turni i jest doskonałą propozycją na początek sezonu wspinaczkowego, choćby z racji urozmaiconego wspinania (komin, przewieszki, płyty). Dodatkowym atutem przemawiającym za wybranie się na tę linię jest możliwość szybkiego osiągnięcia podstawy ściany po skończeniu drogi (szybkie zejście lub zjazd) i wybranie się na kolejną wspinaczkę, choćby pobliską Via AliNina VI+.

1. Droga: Pavlín – Kráčalík, V+

Widok ze ścieżki podejściowej na Lewą i Środkową Turnię w Galerii Osterwy. Czerwoną linią zaznaczono przebieg drogi Pavlín – Kráčalík, V+.

2. Sprzęt: zestaw standardowy (bez haków i młotka)

3. Podejście: 1h15min

Od parkingu u wylotu Doliny Mięguszowieckiej, drogą asfaltową wiodącą do schroniska przy Popradzkim Stawie docieramy (45 min, znaki niebieskie) do żółto znakowanego szlaku prowadzącego do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego (10 min). Z pod kapliczki kierujemy się na prawo i za drewnianym ogrodzeniem wyraźną ścieżką wiodącą przez kosówki osiągamy piarg, którym za kopczykami podchodzimy pod ścianę Lewej Turni (15-20 min).

Tatrzański Cmentarz Symboliczny – kapliczka. Początek ścieżki wiodącej pod ścianę. Widok na drogę podejścia piargiem.

4. Opis drogi: 2h30min 

Startujemy kominem z blokami (II+) i na wysokości drugiego zaklinowanego bloku odbijamy na prawo. Wchodzimy na szeroki filar (IV) i przez trzy przewieszki (pierwsza IV+, druga V, trzecia V+/VI) osiągamy wygodne stanowisko na jego zwieńczeniu (50 m). W trudnościach stare haki i zaklinowane friendy. Na kolejnym wyciągu warto połączyć dwa krótsze odcinki w jeden dłuższy (50m), zwłaszcza jeśli dysponujemy liną połówkową lub bliźniaczą. Przy wspinaniu na linie pojedynczej, przy łączeniu wyciągów może wystąpić przesztywnienie liny. Trawersujemy jasną płytą w lewo (III) pod charakterystyczny pas przewieszek, przez które w prawo w skos kominkiem (IV+) wchodzimy na wyraźną półkę. Dalej w lewo na połogą płytę (III) i następnie jej prawym skrajem, depresją w ścianie (IV) do góry z odchyleniem w prawo pod dwa wyraźne drzewka (stanowisko). Kolejny, trzeci i zarazem ostatni wyciąg (znów łączymy dwa odcinki w jeden) rozpoczyna trawers w lewo (ok. 4 m), po którym wprost do góry ścianką (V) pod przewieszki. Następnie w prawo w skos do góry (III) na obły filarek, którym w górę, w lewo (III) na kulminację Lewej Wieży (stanowisko zjazdowe).

5. Zejście: 15 min

Omijamy od prawej bloki na kulminacji Lewej Turni i docieramy do żlebu, którym bez trudności u podstawy północnej ściany schodzimy do podstawy ściany. Druga możliwość to zjazd na północ, bezpośrednio do żlebu (55 m). Stanowisko zjazdowe wyposażone jest w dwa ringi i dwie pętle. Zjechać można również na linie pojedynczej, z wykorzystaniem stanowiska pośredniego w połowie zjazdu (dwa ringi + maillon, na projekcie drogi Edycja: w dniu 13.06.2015 r., a więc dzień wcześniej została otwarta w tym miejscu droga Autonovy VI+). Żlebem w dół pod zachodnią ścianę 5 min.

6. Schemat:

Źródło: http://www.tatry.nfo.sk/cesta.php?obr=stity//0566//05660901.p Wyciągi nr 2 i 3 oraz 4 i 5 wg. schematu połączono ze sobą.

7. Zdjęcia:

Leave a Reply