Gerlach … przez Wielicką Próbę

Widok ze szczytu Gerlacha w kierunku z zachodnim

Gerlach – najwyższy szczyt Karpat, jest jednym z najbardziej obleganych przez turystów szczytów Tatr. Wczesnym rankiem, w niemal każdy pogodny dzień liczne grupy prowadzone przez przewodników pną się przez Wielicką Próbę, by po około 3-4 godzinach zasiąść na wierzchołku. By uniknąć tłumu, zatorów i niepotrzebnych słownych przepychanek sugeruję bardzo wczesne wyjście na szlak, tak by dotrzeć pod Wielicką Próbę przed wszystkimi grupami. Mi ta sztuka udała się we wrześniowy, pogodny poranek, gdy o 6-tej rano obserwowałem narastający tłum u wylotu Wielickiego Żlebu… Brrrr … Na szczęście  wyjątkowo urokliwe widoki i atrakcyjność samego przejścia rekompensują te niedogodności.

1. Szlak: Gerlach z doliny Wielickiej (przez tzw. Wielicką Próbę), zejście do Doliny Batyżowieckiej (przez tzw. Batyżowiecką Próbę) 

2. Sprzęt: kask, dwie pętle z karabinkami zakręcanymi do autoasekuracji

3. Czas przejścia całej trasy (w warunkach letnich):

 • Tatrzańska Polanka – Śląski Dom – 1h
 • Śląski Dom – Wielicka Próba – Przełączka nad Kotłem – 2h
 • Przełączka nad Kotłem – Gerlach – 1h30min
 • Gerlach – Batyżowiecki Żleb – Batyżowiecki Staw – 2h15min
 • Batyżowiecki Staw –  Tatrzańska Polanka – 1h30min

 Całość szlaku: 8h15min

4. Uwagi:

Wejście na Gerlach jest dość skomplikowane orientacyjnie, zwłaszcza po minięciu Przełączki nad Kotłem, gdy ścieżka niejednokrotnie zmienia przebieg, trawersuje, czy obchodzi bardziej eksponowane fragmenty. Nie ma problemu, gdy gdzieś przed nami widzimy grupę z przewodnikiem, wówczas staramy się podążać jej śladem. Idea wejścia, zakłada jednak więcej samodzielności (wejście bez przewodnika – pamiętać należy, że jest to również opcja zabroniona formalnie i objęta mandatem) i wówczas musimy zachować znacznie więcej ostrożności i wyczucia w wyszukiwaniu przejścia. W złych warunkach, podczas mgły, niskiego pułapu chmur, deszczu, czy załamania pogody szlak robi się na prawdę trudny, a problemy orientacyjne mogą skończyć się w najlepszym wypadku pobłądzeniem.

W kopule szczytowej Gerlach, pamiętać należy, iż po dojściu do górnych partii Batyżowieckiego Żlebu skręcamy w prawo w skos i podchodzimy w pobliże grani, gdzie skręcamy w lewo i w sąsiedztwie grani, a potem samym jej ostrzem wchodzimy na wierzchołek. Żlebem wiedzie droga zejściowa, stąd taki przebieg ścieżki.

Warto zapoznać się z tym materiałem.

5. Zdjęcia:

Brzask w dolinie Wielickiej

 

Przewodnik wychodzi na spiętrzenie progu zamykające wylot Wielickiego Żlebu tzw. „Wielicka Próba”

 

Skalno-trawiasta grzęda wyprowadzająca na Przełączkę nad Kotłem

 

Wysoki poranek ze szlaku na Gerlach

 

Trawers nad Gerlachowskim Kotłem

 

Trawers przez grzędy i żleby zachodniej ściany Małego Gerlachu

 

Pierwszy widok na szczyt i późniejszą drogę zejściową Batyżowieckim Żlebem.

 

Batyżowiecki Żleb – droga zejściowa.

 

Kolejna grupa wchodzi na szczyt …

 

Na szczycie Gerlacha 🙂

 

Zejście przez Batyżowiecką Próbę

 

Zachodnia ściana Gerlachu

 

Nad Batyżowieckim Stawem

 

6 Komentarzy

 1. Anisia

  Jeżeli chodzi o Gerlach znam tylko sztućce 😉

  Powtórz
  1. Krzysiek Sobiecki

   Ha 🙂 Za to w schroniskach po polskiej stronie Tatr natknąć się jeszcze można na sztućce Made in PSS Społem 😉

   Powtórz
 2. K.Justyna

  co za widoki.po pierwszej wycieczce do Zakopanego i wejściu na Giewont pokochałam góry.mam nadzieje ze i ja tam kiedyś dotrę.kiedy najlepiej się wybrać?ciekawe jakie to są koszty i jak należy się przygotować?

  Powtórz
  1. Admin

   Witam. Dziękuje za komentarz. Gerlach to poważna tatrzańska wyprawa, więc na pewno przyda się więcej górskiego doświadczenia zdobytego na innych szlakach i szczytach. Giewont nie daje takiego przygotowania. Co do terminu wyjazdu, to należy pamiętać iż zgodnie z przepisami obowiązującymi po słowackiej stronie Tatr, wszystkie znakowane szlaki powyżej działających zimą schronisk zostają sezonowo zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca. Na Gerlach nie prowadzi żaden znakowany szlak, a jego zdobycie jest możliwe z przewodnikiem – stosowne oferty można łatwo znaleźć w sieci.

   Powtórz
 3. Jacek

  Wybieram się w sierpniu, oczywiście z przewodnikiem, bo choć polskie Tatry podczas kilku wyjazdów zszedłem już całe (jeszcze poza Orlą Percią), to nie mam jeszcze doświadczenia z wędrówką pozaszlakową oraz sprzętem wysokogórskim. Odpowiedzialność to podstawa 😉

  Powtórz
  1. Krzysiek Sobiecki

   To rozsądna decyzja. Życzę udanej wycieczki 🙂

   Powtórz

Leave a Reply