Kopa Spadowa, „Pachniesz Brzoskwinią”, VII-

Ściana czołowa Kopy Spadowej jest bardzo popularnym celem wspinaczkowym w rejonie Morskiego Oka, głównie z powodu łatwego i krótkiego podejścia oraz możliwości zjazdów z większości dróg. W prawej części, w pobliżu takich klasyków jak „Droga Skłodowskiego”, czy „Pachniesz Brzoskwinią” przebiega odnowiona, wygodna linia zjazdów, co przy krótkich czasach przejść, wynoszących ok. 3 godz. na drogę umożliwia dokonanie 2-3 przejść w ciągu jednego dnia.

Droga: Pachniesz Brzoskwinią, VII-, 3 godz.

Na drogę składa się ok. 190 m wspinania, 5 wyciągów, gotowe stanowiska, a do tego lity teren, z wyjątkiem krótkiego wyciągu nr 2 i całkiem sporo sportowych ruchów na kluczowej płycie. Zjeżdżamy w pobliże startu drogi, więc pod ścianą możemy zostawić buty podejściowe, a resztę potrzebnych rzeczy spakować w jeden plecak.

Sprzęt: zestaw standardowy

Obicie drogi spitami (miejmy nadzieję, że niebawem zostaną wymienione na nowe) sprawia, że na drogę wystarczy zabrać okrojony zestaw standardowy tj. komplet kości i kilka mechaników oraz około 10 ekspresów.

Podejście: 1h30min

Ze schroniska nad Morskim Okiem, czerwonym szlakiem na próg Czarnego Stawu, skąd dalej, za znakami, lewym brzegiem stawu do początku podejścia pod Bulę pod Rysami. W miejscu, gdzie szlak zaczyna się wznosić skręcamy w lewo, w wyraźną i „wykopczykowaną” ścieżkę, którą wzdłuż jasnego spływu gruzowego, grzędą, pod ścianę czołową Kopy Spadowej.

Dolne partie podejścia pod ścianę czołową Kopy Spadowej.

Zejście: 2h

Zasadnicze trudności drogi kończą się przy stanowisku zjazdowym (dwa spity, wiele pętli, zaklejony karabinek) i zwyczajowo większość zespołów z tego miejsca zjeżdża do podstawy ściany. Powyżej stanowiska jest jeszcze co prawda, jeden krótki wyciąg III-kowy, zacięciem w lewo, ale jest on dość kruchy i rzadko chodzony. Dysponując liną połówkową lub bliźniaczą o długości 60 m, ze ściany zjechać można za pomocą dwóch zjazdów: pierwszy zjazd, ok. 50-55 m kończy się wówczas na półce pod kluczową płytą, drugim (55 m) osiągamy podstawę ściany, około 15 m na prawo (patrząc w dół) od startu drogi. Zjazdy zajmują nie więcej niż 45-50 min, a do schroniska przy Morskim Oku, od podstawy ściany schodzimy w 1 godz.

Opis

Kopa Spadowa - Pachniesz Brzoskwinią, VII-Pierwszy wyciąg staruje z trawiastej zatoki powyżej jasnej buli skalnej, na którą najłatwiej dostać się po lewej stronie. Wspinamy się płytą (V), dość blisko kantu i po 40 m wychodzimy na wygodną półkę z dwoma spitami.

Pierwszy wyciąg.

Drugi wyciąg, wspólny z dochodzącą od lewej drogą Skłodowskiego odbija z półki w prawo, do trawiastego zacięcia, którym (III) po około 15 metrach wychodzimy w lewo, na niewielkie wypłaszczenie.

Trawiaste zacięcie na drugim wyciągu.

Stanowisko z dwóch spitów znajduje się u podstawy pionowej płyty.

Kluczowy wyciąg na płycie.

Trzeci wyciąg (30 m, 8 spitów) staruje wprost ze stanowiska do góry, po czym przewija się delikatnie w lewo przez mały okapik, za którym wchodzimy w lekko przewieszoną płytę. Idziemy wzdłuż linii spitów (VII-), następnie nieco łatwiej (VI) mijamy dwie poziome ryski i wchodzimy w charakterystyczne, „hokejkowate” odłupanie (VII-) za którym wychodzimy po lewej stronie na półkę pod Długim Okapem (stanowisko nr 3 z dwóch spitów). Od prawej strony, na stanowisko dochodzi droga Skłodowskiego (vide schemat).

Okapik na czwartym wyciągu

Kolejny, krótki (15 m) czwarty wyciąg startuje płytką lekko w prawo (stary hak), a następnie wywija się na przełamaniu okapiku (VII-) w lewo (3 spity), po czym wychodzi przez połogą płytę na półkę ze stanowiskiem (2 spity). Okapik, można również ominąć wariantem z prawej strony, który to, po drugiej wpince (pierwszy spit), skręca w prawo na skraj okapu i przez płytkę z prawej (VI-/VI) wyprowadza ostatecznie w lewo na stanowisko.

Piąty wyciąg Pachniesz Brzoskwinią

Piąty wyciąg (25 m) to ładne wspinanie (VI) w otwartej ścianie, po przyjemnych krawądkach. Płyta kończy się trawiastym zachodzikiem, na którego prawym skraju znajduje się stanowisko zjazdowe (2 spity). Widoczne na lewo i powyżej stanowiska płytkie zacięcie (III), to nominalnie ostatni wyciąg drogi – krucho, nie polecam.

Stanowisko nr 5 – wygodne zakończenie drogi. Po lewej kruche zacięcie, którym biegnie oryginalnie ostatni wyciąg drogi.

Schemat

Schemat: Maciej Tertelis. Źródło: http://wspinanie.pl/topo/polska/tatry/kopa_spadowa/pachniesz_brzoskwinia.htm

 

Zdjęcia

Leave a Reply