Pośrednia Grań (2441 m) przez Ławkę Dubkego

posrednia_lawka_nag

Masyw Pośredniej Grani widoczny z podejścia na Baranie Rogi

Pośrednia Grań (słow. Prostredný hrot) to, jak podaje Wikipedia „najwyższy szczyt (2441 m n.p.m.) w bocznej grani tatrzańskiej, która odchodzi z Małego Lodowego Szczytu ku południowemu wschodowi. Ma dwa wyraźne wierzchołki: główny południowo-wschodni oraz niższy (ok. 2420 m) północno-zachodni, nazywany Małą Pośrednią Granią (Malý hrot). Rozdziela je Wyżnia Pośrednia Przełączka (Vyšná štrbina v Prostrednom). Od Żółtego Szczytu (Žltá veža) na północnym zachodzie masyw Pośredniej Grani oddzielony jest Pośrednią Przełęczą (Sedlo za Prostredným), a od Ciemniastej Turni (Chmúrna veža) na południowym wschodzie – Ciemniastym Przechodem (Sedlo pred Prostredným). Na północnym wschodzie do stoków Pośredniej Grani przyrośnięta jest krótka grańka zakończona popularną wśród taterników Żółtą Ścianą (Žltá stena), którą to od partii szczytowych oddziela Przełączka pod Żółtą Ścianą” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Pośrednia_Grań)

Pośrednia Grań rozdziela dwie duże doliny; położoną na zachód Dolinę Staroleśną (Dolina Zimnej Wody) i głęboko wciętą na wschodzie Dolinę Małej Zimnej Wody, której północno-zachodnią odnogę stanowi Dolinka Lodowa. Topografię masywu opisuje tom XVII przewodnika WHP.

PD_topo_orientacyjne

Na Pośrednią Grań nie prowadzi żaden szlak turystyczny, możliwe jest jednak wejście dla wprawnych turystów w towarzystwie uprawnionego przewodnika. Opisy poszczególnych dróg są również dostępne pod tym linkiem.

Droga: Pośrednia Grań przez Ławkę Dubkego

Czas: wejście: 2h30min do 3h, zejście: 1h45min do 2h

Trudność: na „grańce” od Przełączki pod Żółtą Ścianą do Ławki Dubkego: I, reszta 0+

Sprzęt: lina 30 m, 4-5 pętli, komplet kości, 2 mechaniki BD o rozmiarach o.5 i 1, sprzęt osobisty, przyrząd zjazdowy

Uwaga: Niewielkie trudności (I) przypadają na eksponowany odcinek krótkiej grani od Przełączki pod Żółtą Ścianą do Ławki Dubkego. Grań ta została ubezpieczona dwoma stałymi punktami (ring, na spiętrzeniu, powyżej 3.5 m ścianki oraz spit pod koniec grani, na płycie). W razie zejścia tą samą drogą, najlepiej zjechać z ringa (ok. 8-10m) wprost do podstawy ścianki. Rynna wyprowadzająca z Ławki Dubkego na Wyżnią Pośrednią Przełączkę jest dobrze asekurowalna z kostek i mechaników.

Przebieg drogi:

Od schroniska Teryho podążamy pod północną ścianę Pośredniej Grani, albo: a) szlakiem na Lodową Przełęcz, skąd ze stoków Pfinowej Kopy trawersujemy w lewo do wylotu żlebu schodzącego z Przełączki pod Żółtą Ścianą, b) schodzimy z progu szlakiem do podstawy Żółtej Ściany, skąd podchodzimy w lewo w skos do wylotu żlebu schodzącego z Przełączki pod Żółtą Ścianą. Zimą szybszym patentem wydaje się być ten drugi.

20140329_063437

Podejście pod wylot żlebu z Przełączki pod Żółtą Ścianą; w tle próg Doliny Pięciu Stawów Spiskich ze schroniskiem Teryho oraz zachodnie flanki Durnego Szczytu i Łomnicy.

Następnie stromym żlebem, po śniegu (lawiniście!, tylko przy dogodnych warunkach – jednorodna pokrywa) na Przełączkę pod Żółtą Ścianą (od schroniska 45 min do 1h).

Podejście żlebem; w tle cień Pośredniej Grani - cel drogi.

Podejście żlebem; w tle cień Pośredniej Grani – cel drogi.

Przed nami eksponowana grań doprowadzająca do Ławki Dubkego, wielkiego zachodu ciągnącego się w poprzek północnej ściany Pośredniej Grani. Przejście grańki zajmuje ok. 30 min.

Na grani.

Na grani.

Widok z grańki w kierunku Ławki Dubkego (śnieżny zachód przecinający północą ścianę Pośredniej Grani)

Widok z grańki w kierunku Ławki Dubkego (śnieżny zachód przecinający północą ścianę Pośredniej Grani).

Początek Ławki Dubkego.

Początek Ławki Dubkego.

Ławką Dubkego po śniegu prawie do samego jej końca (ok. 30 min.) Na tym odcinku jeśli czujemy potrzebę asekuracji, albo zmuszają nas do tego warunki (niepewny śnieg) lepiej trzymać się górnej części zachodu, gdzie możemy założyć kilka przelotów. Przy twardych śniegach proponuję dolną część zachodu, z racji mniejszej pokrywy śnieżnej i możliwości wspinania po dość częstych, odsłoniętych przemrożonych trawach. Następnie rynną tuż na lewo od grani, początkowo łagodnie, potem coraz stromiej wprost na Wyżnią Pośrednią Przełączkę (możliwa asekuracja z kostek, po obu stronach rynny).

Widok na rynnę wyprowadzającą z Ławki Dubkego na Wyżnią Pośrednią Przełączkę.

Widok na rynnę wyprowadzającą z Ławki Dubkego na Wyżnią Pośrednią Przełączkę.

Odpoczynek w rynnie ...

Odpoczynek w rynnie …

Koniec rynny

Koniec rynny

Z Wyżniej Przełączki schodzimy żlebem ok 50-60 m w kierunku doliny Staroleśnej, po czym skręcamy w lewo i wyraźnym zachodem przecinamy zachodnią ścianę Pośredniej Grani.

Początek zachodu przez zachodnią ścianę Pośredniej Grani.

Początek zachodu przez zachodnią ścianę Pośredniej Grani.

Ciąg dalszy zachodu wyprowadzającego na południową grzędę Pośredniej Grani.

Ciąg dalszy zachodu wyprowadzającego na południową grzędę Pośredniej Grani.

Wychodzimy na południową grzędę Pośredniej Grani, skąd łatwym terenem osiągamy szczyt (z Wyżniej Przełączki 30-45 min).

Kopuła szczytowa Pośredniej Grani.

Kopuła szczytowa Pośredniej Grani.

Puszka szczytowa.

Puszka szczytowa.

Mały Lodowy Szczyt, Lodowa Przełęcz, Kopa Lodowa, Lodowy Szczyt i Lodowa Grań ze szczytu Pośredniej Grani.

Mały Lodowy Szczyt, Lodowa Przełęcz, Kopa Lodowa, Lodowy Szczyt i Lodowa Grań ze szczytu Pośredniej Grani.

Do doliny Małej Zimnej Wody schodzimy tą samą drogą (1h45min) albo Żlebem Stilla (2h).

Dodatkowe informacje: Zipi, Gekony

2 Komentarzy

 1. Basia

  Mam w planach tą drogę ale nie zimą.
  Bardzo dobry i szczegółowy opis 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  Powtórz
  1. Krzysiek Sobiecki

   Gratuluję letniego wejścia 🙂

   Powtórz

Leave a Reply