Blog skupia się na wspinaniu i turystyce w Tatrach, polskich i słowackich oraz tematyce rowerowej. Znajdziesz więc tu; opisy i schematy dróg wspinaczkowych oraz monografie wspinaczkowe z obszaru Tatr, opisy szlaków turystycznych z polskiej i słowackiej części Tatr, ponad to garść porad sprzętowych, trochę fotografii oraz relacje z wycieczek i wypraw rowerowych.
Wspinanie

„Szaleństwo Białej Kreski”, (M5) – pierwsze przejście całości drogi.
W dniach 26-27 marca br. Paweł Pieńkowski dokonał pierwszego przejścia całości drogi „Szaleństwo Białej Kreski”, (M5) na Buczynowej Strażnicy! Wielkie gratulacje Paweł, tym bardziej, że przez ostatnie lata, bardzo często zaglądałeś do Dolinki Buczynowej i skompletowałeś tu ciekawy wykaz przejść!…
Więcej

Turnia Zwornikowa Filara Cubryny, „Talon na Balon”, V- (M5)
Turnia Zwornikowa (1962 m) należy do szeroko rozumianego Masywu Cubryny i stanowi wyraźną kulminację dwóch wybitnych filarów Cubryny: lewego (wschodniego) i prawego (północnego). Od wyżej położnych fragmentów Masywu Cubryny oddziela ją siodło Przełączki za Turnią Zwornikową, z której ku północy opada…
Więcej

Mała Buczynowa Turnia (2172 m n.p.m.) południowo-wschodnią grzędą, II
Mała Buczynowa Turnia (2172 m n.p.m.) to rozległy i kilkuwierzchołkowy (trzy kulminacje) masyw wznoszący się ponad dolinami Pańszczycy (od północy) i Roztoki (od południa). Z południowo-zachodniego wierzchołka (skrajny lewy) ciągnie się ku południowemu-wschodowi długa i wyraźna grzęda, z której ku Dolince…
Więcej

Pierwsze powtórzenie drogi „Szaleństwo Białej Kreski”, V (M5)
W minioną sobotę, 9.01.2016 r., po dwóch latach od powstania, droga „Szaleństwo Białej Kreski” na Buczynowej Strażnicy otrzymała pierwsze powtórzenie. Autorami przejścia są: Artur Małek i Mariusz Radliński , którzy potwierdzili trudności V (M5). Przejście odbyło się w dobrych warunkach – betony,…
Więcej

Dwa dni na Hali
Wtorkowy wieczór. Parkujemy nieopodal Ronda pod Kuźnicami; jeszcze tylko ostatnie zakupy w pobliskim sklepie, „taktyczna” wizyta na stacji benzynowej i … ciężkie wory lądują na plecach. Zaczynamy podejście do Kuźnic. Marek, pomysłodawca wyjazdu, bracia Kordian i Marcin i kolejny Marcin….
Więcej

Baranie Rogi, „Šádkova cesta”, IV
Baranie Rogi (2 526 m n.p.m.) to wybitny, dwuwierzchołkowy szczyt (pomiędzy „rogami” przełęcz Barania Szczerba) wznoszący się ponad dolinami Pięciu Stawów Spiskich (odnoga Doliny Małej Zimnej Wody), Doliną Czarną Jaworową i Doliną Dziką, stanowiącą jedno z rozgałęzień Doliny Zielonej Kieżmarskiej. Wierzchołek…
Więcej
Turystyka

Mała Buczynowa Turnia (2172 m n.p.m.) południowo-wschodnią grzędą, II
Mała Buczynowa Turnia (2172 m n.p.m.) to rozległy i kilkuwierzchołkowy (trzy kulminacje) masyw wznoszący się ponad dolinami Pańszczycy (od północy) i Roztoki (od południa). Z południowo-zachodniego wierzchołka (skrajny lewy) ciągnie się ku południowemu-wschodowi długa i wyraźna grzęda, z której ku Dolince…
Więcej

Rohacze i Wołowiec z doliny Rohackiej
Szlak: Dolina Rohacka – Dolina Smutna – Przełęcz Smutna – Rohacz Płaczliwy 2126 m n.p.m.– Rohacz Ostry 2072 m n.p.m. – Jamnicka Przeł. – Wołowiec – Rakoń – Dolina Rohacka Czas przejścia: 8-9 godz. Dystans: ok. 16.5 km Suma podejść/zejść:…
Więcej

Furkot – 2404 m n.p.m
Szlak: Szczyrbskie Jezioro – Dolina Furkotna – Przełęcz Bystry Przechód – Furkot 2404 m n.p.m.– Dolina Młynicka – Szczyrbskie Jezioro Czas przejścia: 6-7 godz. Dystans: ok. 15 km Suma podejść/zejść: ok. 1100 m Tekst: Barbara Sobiecka Zdjęcia: Barbara i Krzysztof…
Więcej

Pośrednia Grań (2441 m) przez Ławkę Dubkego
Pośrednia Grań (słow. Prostredný hrot) to, jak podaje Wikipedia „najwyższy szczyt (2441 m n.p.m.) w bocznej grani tatrzańskiej, która odchodzi z Małego Lodowego Szczytu ku południowemu wschodowi. Ma dwa wyraźne wierzchołki: główny południowo-wschodni oraz niższy (ok. 2420 m) północno-zachodni, nazywany…
Więcej

Baranie Rogi (2 526 m) z Chaty Teryho
Baranie Rogi (2 526 m n.p.m.) to wybitny masyw wznoszący się ponad dolinami Pięciu Stawów Spiskich (odnoga Doliny Małej Zimnej Wody), Doliną Czarną Jaworową i Doliną Dziką, stanowiącą jedno z rozgałęzień Doliny Zielonej Kieżmarskiej. Charakterystyczne, rozległe spłaszczenie grzbietowe wyprowadzające na…
Więcej

Cztery doliny, trzy przełęcze, dwa dni …
Piękna, długa tura, w sam raz na intensywny wypad w góry. Trasa obejmuje walne doliny tatrzańskie, wysokie przełęcze i daje wgląd w dziki krajobraz wysokogórski. Szlak: Jaworina – Dolina Jaworowa – Lodowa Przełęcz (Sedielko, 2372 m n.p.m) – Dolina Małej Zimnej…
Więcej
Rower

Podsumowanie maratonu Karpacki Hulaka 2018
Druga edycja maratonu Karpacki Hulaka odbyła się w dniach 27-29.07.2018 r. W te niezwykle upalne ostatnie dni lipca, na indywidualnie zaplanowane trasy wyruszyło 27 osób. Z różnych przyczyn, w domach pozostało 18 osób, figurujących na 45 osobowej liście startowej. Na…
Więcej

PowerBUG ładowarka rowerowa USB – test
Do czego służy ładowarka rowerowa i jak przebiegały testy? Ładowarka PowerBug służy do ładowania urządzeń elektrycznych, za pomocą prądu generowanego przez dynamo rowerowe. Na wydajność ładowarki, poza jej parametrami technicznymi wpływ ma wiele czynników, od średnicy koła począwszy, przez średnią…
Więcej

Karpacki Hulaka 2018 – książka wyścigu i informacje praktyczne
Książka wyścigu W pakiecie startowym, który już niebawem dotrze do startujących drogą pocztową znajduje się m.in książeczka wyścigu. Pełni ona funkcję informacyjną oraz służyć będzie do rejestracji przebytej trasy, a po zakończeniu maratonu posłuży jako „pamiątkowy medal”- o tym dowiecie…
Więcej

Karpacki Hulaka 2018
Karpacki Hulaka 2018 Termin: 27-29.07.2018 r. Start i meta: Punkt Docelowy – ul. Staromostowa 1, Kraków Punkt startu/mety to mały placyk na krakowskim Kazimierzu, otoczony knajpkami i restauracjami. Trasę maratonu można przejechać w dowolnym przedziale czasu liczonym od godziny 0:00 w…
Więcej

Maraton Północ – Południe 2017 r.
Start w maratonie Północ-Południe od początku traktowałem, jako najważniejszy akcent sportowy obecnego sezonu. Znów miałem wkroczyć w nieznane sobie rewiry długodystansowej jazdy, na nieomal 1000 km trasie, z dwiema nocami w siodle i masą niewiadomych jakie czyhają po drodze. Tymczasem…
Więcej

Karpacki Hulaka 2017 – relacja i małe podsumowanie
Ostatnie dni przed startem Nie wiem jak Wy, ale ja, im bliżej startu w maratonie, tym bardziej się denerwuję. Z jednej strony głód jazdy wywołuje szybsze tętno, z drugiej strony, różnej natury komplikacje wywołują irytację. No i jak zwykle, wciąż…
Więcej
W Dolinie Białej Wody