Zamarła Turnia, droga Motyki, V

Droga Motyki na Zamarłej Turni to przepiękna linia poprowadzona w litej skale rozwiązująca prawą część filara na przełamaniu południowej i wschodniej ściany. Dobra asekuracja, przygotowane stanowiska, ekspozycja, czytelny przebieg … jest wiele zalet tej linii i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na drogę warto wybrać się wcześnie rano, by uniknąć zatorów, gdyż jest ona bardzo częstym celem podejmowanym również przez zespoły kursowe.

1. Droga: Motyka, V

2. Sprzęt: zestaw standardowy (bez haków i młotka)

3. Podejście: 1h15min

Ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich szlakiem w kierunku na Zawrat, a następnie w prawo, przez Pustą Dolinkę szlakiem w kierunku na Kozią Przełęcz. U podnóża ściany, przekraczamy w lewo niewysoki prożek i wchodzimy do wąskiego żlebu schodzącego z przełęczy.

4. Opis drogi: 2h30min 

W ramach akcji „Tatry bez młotka” droga Motyki została wyczyszczona ze zbędnego żelastwa i wyposażona w stałe punkty asekuracyjne na stanowiskach. Istnieje możliwość łączenia wyciągów w dłuższe pasaże i tak też zostanie opisane przejście tej drogi. Start wyznaczają zielonkawe płyty z ryskami, u podnóża wielkiego zacięcia, które pokonujemy w lewo ku górze (II-III), aż osiągamy podstawę zacięcia (możliwość założenia stanowiska). Kontynuujemy wspinaczkę (IV) jednym wyciągiem, aż pod okapy, gdzie po ok. 50 m. zakładamy wygodne stanowisko. Kolejne, standardowe dwa krótkie wyciągi łączymy w jeden o długości 40 m. Najpierw odbijamy w prawo na płytę z charakterystycznym zębem skalnym, a potem wspinamy się cały czas z odchyleniem na prawo (V-) ku ostrzu filara, z którego (V) w lewo wydostajemy się na pochyłą półkę tzw. „balkon” (stanowisko nr 2). Z lewego skraju „balkonu” w lewo i przewinąwszy się (IV+, ekspozycja!) poza niewielki filarek, w górę krótkim zacięciem na wygodną półkę (25 m, stanowisko nr 3). Z półki przez litą płytę do wybitnego zacięcia (stare haki), którym (V-) aż do miejsca, gdzie rozdziela się ono na dwa mniejsze. Trawers (2 m) na krótkie żeberko i dalej lewym zacięciem w górze przechodzącym w kominek na trawiastą płaśń pod szczytem (50 m, wygodny blok na stanowisko). Stąd 15 m trawiasto-skalistą rynną na wierzchołek ze stanowiskiem zjazdowym.

5. Zejście: 1h20min

Ze szczytu zjeżdżamy ok. 30 m na północną stronę, wprost na zasłane głazami spłaszczenie nieopodal Orlej Perci. Schodzimy na Kozią Przełęcz (drabina), a następnie żółtym szlakiem do Dol. Pustej, skąd dalej do schroniska w Pięciu Stawach.

6. Schemat:

Zamarła Turnia, Droga Motyki, V

 

7. Zdjęcia:

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply